Historie

Před založením tábora ČERNÉ OVCE většina z nás spolupořádala a zúčastňovala se mnoho let tábora ZSSZ, který je blíže přilehlý k vesnici Zubří. Náš tábor byl založen v roce 2000 na místě zvaném „U bidláků“. Od roku 2000 na toto místo jezdíme každý rok bez přestávky.

Současnost

Tábor je každý rok postaven na louce v klidném lesním zátiší zhruba 1,5km od vesnice Zubří u Nového Města na Moravě v srdci CHKO Žďárské vrchy. K tomuto místu vede jedna polní cesta a řada lesních stezek. Celoročně je zde postaven dřevěný srub, který slouží mimo táborovou sezónu jako sklad stanů a dalšího táborového vybavení.

V táborové sezóně je zde postaveno cca 40 stanů s dřevěnými i plátěnými podsadami, náš „mobilní hotel“ v podobě vojenského stanu – hangár a umývárny. Srub slouží jako jídelna, kuchyně, najdeme zde také místo pro ošetřovnu nebo sušárnu.

V táboře máme také improvizované fotbalové hřiště a nefalšované přílesní volejbalové hřiště. V místě tábora protéká Zuberský potok, na kterém je postavena menší táborová vodní nádrž Křeč.

Pro vodní aktivity a ochlazení v teplých dnech využíváme Zuberský rybník, který je vzdálen od tábora zhruba 1km po lesních cestách.

Památník Járy Cimrmana

Památník – stopa Járy Cimrmana byla vytvořena dětmi z tábora Černé ovce, 2. turnus u Bidláku a slavnostně odhalena 16.8.2006 na ‚Téčku‘ za BVV. Hl. vedoucí tábora Jára Konópek Ondráček je milovníkem tohoto českého génia, a tak mu věnoval i celotáborovou etapovou hru. Odhalení byla přítomna i čínská delegace z provincie Yanzhou. Nápad se jim velmi líbil a budou k Památníku vozit své turisty při návštěvách Vysočiny! 

Celou kapitolu o našem Památníku Járy Cimrmana nalezneme také ve výborné knize „Památná místa Járy Cimrmana“, kterou výborně napsal pan Radek Laudin. K příležitosti 53. narozenin věnoval autor jeden výtisk s unikátním podpisem a věnováním našemu hlavnímu vedoucímu tábora, za což velmi děkujeme a zdravíme!

Napsali o nás

3. srpna  2012 | Autor:  Lucie Maxová | ČRo Region, Vysočina

Tábor: sprchy i kuchyně pod širým nebem

Tábory se sprchami, toaletami a kuchyní pod širým nebem? Ano i taková místa na Vysočině pro děti ještě v dnešní době jsou.

Dětské tábory na Vysočině v těchto dnech kontrolují hygienici. Zaměřují se nejen na správné skladování potravin v kuchyni, ale také na dostatečné hygienické zázemí – tedy na toalety nebo sprchy. Například v Zubří na Žďársku se děti umývají přímo na louce. „Maximálně tady využíváme počasí, sluníčko k ohřevu vody v barelu a vítr pak k osušení po osprchování. Sprchy máme tady hned vedle lesa. Stěny tvoří modrá plachta a na zemi jsou položená prkna místo podlahy. Musím říct, že sprchovat se pod širým nebem má rozhodně svoje kouzlo,“ řekla Regionu tamní zdravotnice Věra Zemanová.
Protože na táboře v Zubří nemají elektřinu, v kuchyni mají kuchařky pouze to nejzákladnější vybavení. „Mikrovlná nebo pečící trouba? O tom si tady můžeme nechat zdát. Ale abysme pravdu řekly, vůbec nám to na ty tři týdny nevadí. I to škrábání brambor na okraji lesa je pro nás relaxace. Docela bysme takovou kuchyň pod širým nebem braly i doma,“ shodují se tři sympatické kuchařky, které jednatřiceti dětem na táboře vaří.
Ačkoliv tábor v Zubří má k dispozici jen to nejzákladnější vybavení, z hygienického hlediska je vše v pořádku. „Kontrola dopadla velmi dobře. Na žádné nedostatky jsem tady nenarazil,“ podotkl žďárský hygienik Zdeněk Pešek.

 

Copyright © 2018 LDT ČERNÉ OVCE. Všechna práva vyhrazena.